NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Авансцена ЮНЕСКО реши да не включва родното място на Буда в Непал в списъка на застрашените обекти на културното наследство
6940
Авансцена

ЮНЕСКО реши да не включва родното място на Буда в Непал в списъка на застрашените обекти на културното наследство

Организацията на ООН за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) реши да не включва Лумбини - родното място на Буда в Непал, което привлича поклонници, в списъка си на застрашените обекти на културното наследство, предаде Асошиейтед прес.  Вместо това ЮНЕСКО реши да даде на властите в Непал повече време, за да помогнат за възстановяването на известните градини и храм, които са в окаяно състояние. Според будистката традиция Лумбини е родното място на Буда и през 1997 г. ЮНЕСКО го включи в списъка на световното културно наследство

| 25 Юли 2024, 18:28 ч.
ЮНЕСКО реши да не включва родното място на Буда в Непал в списъка на застрашените обекти на културното наследство
ЮНЕСКО реши да не включва родното място на Буда в Непал в списъка на застрашените обекти на културното наследство
Снимка © АП / Binod Joshi, File

Организацията на ООН за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) реши да не включва Лумбини - родното място на Буда в Непал, което привлича поклонници, в списъка си на застрашените обекти на културното наследство, предаде Асошиейтед прес. 

Гру и миньоните празнуват втората си седмица начело на северноамериканския боксофис, докато дебютът на хоръра "Лонглегс" (Longlegs) застраши този на звездния "Покажи ми луната", съобщи Асошиейтед прес.

Доминацията на "Аз, проклетникът 4" не е изненада. Франчайзът на "Юнивърсал" и "Илуминейшън" добави приходи от 44,7 милиона щатски долара и изведе филма до позиции над 200 милиона щатски долара, сочат данни от студиото от неделя. Голямата изненада настъпи по-надолу в боксофис класацията на Северна Америка, където хорърът "Лонглегс" регистрира двойно повече приходи от дебюта на романтичната комедия "Покажи ми луната" с участието на Скарлет Йохансон и Чанинг Тейтъм.

Историята за сериен убиец "Лонглегс" с участието на Майка Монро и Никълъс Кейдж събра 22,6 милиона щатски долара приходи от 2510 киносалона. Това е най-добрият дебют за разпространителите от "Неон" (прочули се

Към Вагнер трябва да се посегне, след като си натрупал повече опит. Това е като висшата лига във футбола, като формула 1 при състезателните коли или тежката категория при спорта. 

Това казва баритонът Веселин Михайлов. На Вагнеровия фестивал в Софийската опера (13-23 юни) той дебютира като Вотан в „Рейнско злато“.  

„Вагнер не е за всеки. Тук се иска не само психическа, но и физическа подготовка за актьора. Вагнер много пъти казва, че неговите произведения не са опера, а музикална драма. Така че актьорът на сцената трябва да е наистина подготвен“, допълва Михайлов. 

В „Рейнско злато“ той  не слиза от сцената в продължение на два часа. „Само този факт – физически да съм във фабулата, концентриран през цялото време, и тази отговорност, показва, че не е леко. От

Днес жителите на Берковица отбелязват 174 години от рождението на патриарха на българската литература Иван Вазов.

Представители на сдружение "Народни будители" в града се събраха тази сутрин пред къщата - музей "Иван Вазов". Членовете на сдружението слушаха беседа за Вазов, след което разгледаха изложбата "Величковият род". 

Тази година по повод Вазовите дни в града, които се отбелязват ежегодно около рождения ден на патриарха на българската литература, бяха организирани две културни прояви - Изложба „Величковият род“ и „Уредник за един ден“.

Вазов е живял, работил и творил в Берковица в периода от 7 март 1879 година до 18 септември 1880 година. Като млад, но вече известен поет, Иван Вазов пристига в града, за да поеме поста председател на окръжния съд. По това време той създава едни от най-силните си творби – стихотворенията „На Ком“ и „Малини“, поемата „

Камерният състав на Симфоничния оркестър на Баварското радио гостува за първи път в България в рамките на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Той ще изнесе концерт тази вечер във Фестивалния и конгресен център във Варна. 

Концертмайстор и диригент на състава е Радослав Шулц. Солист ще бъде Адриан Йотикер, който ще изпълни Концерт за пиано и оркестър №2 от Фредерик Шопен. В програмата е и „Смъртта и момичето” за струнен оркестър от Шуберт/Малер. Франц Шуберт пише квартета през тежката за него 1824-а, когато разбира, че е сериозно болен. Драматизмът му по-късно привлича Малер да му даде оркестров прочит, който започва да се изпълнява след смъртта на композитора.

Гостуването на оркестъра от Мюнхен във Варна се осъществява с финансовата подкрепа на Фонда за подпомагане на музикални проекти на професионални музиканти и ансамбли в чужбина на Гьоте-институ

Изложбата „Тих диалог“ представя произведения на японските артисти Какуко Ишии, Ичиро Мацуо, Мицуру Куроки, Тору Курита и Джьонг Муун.

Откриването е на 4 септември в пространството на „Триъгълна кула на Сердика“, на Регионалния исторически музей, съобщават организаторите.

По думите им експозицията ще бъде открита от представител на посолството на Япония и в присъствието на авторите. Събитието е част от есенното издание на „София хартиен арт фест“ и 35-ите „Дни на японската култура в България“.

Всеки от авторите показва характерна за него медия, като произведенията са специално създадени за пространството на „Триъгълна кула на Сердика“. „Тих диалог“ е впечатляваща и интригуваща експозиция, чертаеща огромното разнообразие на различни направления в съвременното японско изкуство“, коменти

Вместо това ЮНЕСКО реши да даде на властите в Непал повече време, за да помогнат за възстановяването на известните градини и храм, които са в окаяно състояние.

Според будистката традиция Лумбини е родното място на Буда и през 1997 г. ЮНЕСКО го включи в списъка на световното културно наследство.

Експерти на организацията препоръчаха то да бъде включено в списъка на застрашените обекти, посочвайки влошаването на негови "ключови характеристики" и "тревожно състояние на опазване". 

Басанта Махарджан, непалски експерт по обекта и будизма, каза, че Непал "напълно е пренебрегнал" предишните предложения и предупреждения на ЮНЕСКО.

"Сега Непал има последен шанс да поправи грешките си", каза той след обявяването на решението. "Лумбини е важен не само за Непал или за будистите, но и за света и непалските власти трябва незабавно да направят подобрения", добави експертът.

Спектакълът „Децата на времето“ на група „Кикимора“, Николо Коцев и Русенската филхармония ще бъдат специалната музикална изненада по време на 12-ото издание на фестивала „Огненият Дунав“ в Тутракан. Това съобщи кметът д-р Димитър Стефанов. Събитието е насрочено за 27 юли, а на сцената ще се качат още група „Дрийм тийм“, Жана Бергендорф и Теодор Койчинов.

Фестивалът ще бъде открит на 24 юли с балетната гала „Танцова фантазия“ с участието на Държавната опера – Русе и балетната школа „Марина Змеева“ от Бургас.

На следващия ден зрителите ще могат да видят спектакъла „Фолклорна приказка“ на Капански ансамбъл – Разград.

Вечерта на 26 юли е озаглавена „Звезден прах над Дунав“ и в нея участие ще вземат трио „Вива“, Тони Димитрова и братя Аргирови.

В програмата са включени и много спортно-развлекателни игри, символично преплуване на река Дунав, воден слалом, н

Сдружение "Будерга" от град Ел Баяд в Алжир взе участие в 4-я Международен театрален фестивал за монодрама за жени в Ливан, посветен на темата за "Борбената жена“, каза ръководителят на културното сдружение Ахмед Хишам Канди, цитиран от алжирската новинарска агенция АПС.

Актьорът Канди заяви пред АПС, че сдружението е участвало във фестивала, състоял се в ливанския град Триполи по инициатива на Сдружението за драматично изкуство ТИРО (TIRO), с пиеса, наречена „Ел Муташарида“ („Скитникът“), режисирана от него, с Тахри Фатиха в главната роля.

Канди ръководи и работилница за овладяване на театрални техники на 1 и 2 юни в Националния театър на Ливан в град Тир. В театъра в Тир също имаше представление на пиесата „Муташарида“.

Сдружение "Будерга" участва в много международни театрални събития и гордо представя Алжир и печели различни награди и отличия.

(

Невероятните импресионисти от колекцията на музея "Лангмат" в Баден - десетки произведения на творци като Реноар, Сезан, Моне и Дега, гостуват на "Фондация Ермитаж" в Лозана, Швейцария, предаде АФП.

"Никога не бях виждал картините в тази светлина", казва с удивление Маркус Стегман, директор на "Лангмат", предоставил десетки творби за изложба, която ще продължи до ноември. 
       
Повечето от произведенията - сред които много специални творби като "Плитката" на Реноар или "Гола жена" на Дега, никога не са напускали пашкула на вилата "Лангмат", недалеч от Цюрих в Северна Швейцария, с нейното осветление от кристални полилеи и прозорци с решетки.

Картината на Реноар, изобразяваща жена с плитка, е една от най-разпознаваемите му творби и е известна също като "Мона Лиза на Лангмат".

Във "Фондация Ермитаж" широките еркери на вилата от 19

През лятото всяка седмица има музикален фестивал някъде из Обединеното кралство.

В някои части на света обаче няма възможности за танцуване с приятели насред някое поле, с бира в ръка и с припяване към музика на живо.

Именно на такова място Дуа Липа и баща Дукаджин Липа искаха да променят това, като поставиха началото на фестивала „Съни Хил“ в родния си град Прищина, Косово – част на света, където малко международни творци са правили турнета.

„Искам да променя реториката на това как хората мислят за Косово и за това, че то е разкъсвано от война“, каза Дуа по-рано тази година. „Когато живеех в Косово, никой от изпълнителите, които исках да видя, не идваше там“.

Дуа е родена в Обединеното кралство, но се премества в Прищина като дете, след като войната в края на 1990-те години причинява над 10 000 жертви, докато Косово се бори за независимост от Сърбия.<

Изложба на финалистите от конкурса Most е представена в галерия Vivacom Art Hall на ул. „Оборище“ 5 в София. Творбите на петимата финалисти от седмото издание на конкурса за съвременно изкуство може да бъдат разгледани до днес, съобщават домакините на експозицията.

„Most е конкурс за български творци, който им дава възможност за нови изяви и професионална реализация на локално и международно ниво. И тази година в инициативата се включиха голям брой български художници“, казват от екипа. Петимата финалисти са Габриела Йорданова, Ваня Дудоленска (VADU), Веселин Симеонов (Bеско), Ивона Иванова и Момчил Григоров.

Габриела Йорданова завършва Национална гимназия по приложни изкуства „Св. Лука“ гр. София – Специалност „Аранжиране и пространствен дизайн“, а през 2014 г. Югозападен университет „Неофит Рилски“ гр. Благоевград – Специалност – „Педагогика на обучението по изобрази

Включването на даден обект в списъка има за цел по-скоро да мобилизира международната подкрепа за усилията за опазване, отколкото да бъде наказателен акт. В крайна сметка обаче то може да доведе до изваждането му от престижния списък на ЮНЕСКО, който понастоящем наброява над 50 обекта. 

При вземането на решението да даде повече време на Непал по време на 46-ата си сесия, Комитетът за световно наследство отбеляза продължаващите усилия на азиатската страна за опазването на обекта. 

Комитетът даде на Непал срок до 1 февруари 2025 г. да представи нов доклад за състоянието на опазване и каза, че въпросът ще бъде разгледан отново на годишната сесия през 2025 г. 

Делегацията на Непал даде уверение, че е поела ангажимент за "пълното изпълнение" на препоръките, направени от експертите на ЮНЕСКО, които са инспектирали обекта. 

Според ЮНЕСКО Сидхарта Гаутама Буда е роден в прочутите градини на Лумбини през 623 г. пр.н.е., въпреки че експертите не са единодушни по отношение на точната дата на раждането му.

Мястото бързо се превръща в обект за поклонение. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
500-години история: Театър на сенките „Карагьозис“
Театър на сенките „Карагьозис“ с над 500-годишна история от Гърция ще гостува на град Пазарджик, съобщиха от местната администрация. На 21-ви септември  в "Градин ...
Започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“
Във Варна започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“. В конкурсната програма ще се състезават 15 пълнометражни, 20 късометражни филма ...
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
Русенската опера представя премиерно "Севилският бръснар"
Русенската опера ще представи премиерно "Севилският бръснар" на 20 септември (петък) в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова.  Реж ...
Иван Пазламачев подрежда първа самостоятелна изложба
Първата самостоятелна изложба на Иван Пазламачев в София след 33 години работа зад океана ще бъде подредена в галерия „Астри“. Експозицията живопис ще бъде открита на 2 ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното издание на фестивала „Хасково джаз“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация -Хас ...
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич (ДКТ) е спектакълът ,,Златка – Златното момиче”. Официалната премиера ...
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Тикер в 20:00 ч.
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното изда ...
Начало Авансцена
6940
Авансцена

ЮНЕСКО реши да не включва родното място на Буда в Непал в списъка на застрашените обекти на културното наследство

Вместо това ЮНЕСКО реши да даде на властите в Непал повече време, за да помогнат за възстановяването на известните градини и храм, които са в окаяно състояние.Според будистката традиция Лумбини е родното място на Буда и през 1997 г. ЮНЕСКО го включи в списъка на световното културно наследство.

| 25 Юли 2024, 18:28 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
ЮНЕСКО реши да не включва родното място на Буда в Непал в списъка на застрашените обекти на културното наследство
ЮНЕСКО реши да не включва родното място на Буда в Непал в списъка на застрашените обекти на културното наследство
Снимка © АП / Binod Joshi, File

Организацията на ООН за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) реши да не включва Лумбини - родното място на Буда в Непал, което привлича поклонници, в списъка си на застрашените обекти на културното наследство, предаде Асошиейтед прес. 

Вместо това ЮНЕСКО реши да даде на властите в Непал повече време, за да помогнат за възстановяването на известните градини и храм, които са в окаяно състояние.

Гру и миньоните празнуват втората си седмица начело на северноамериканския боксофис, докато дебютът на хоръра "Лонглегс" (Longlegs) застраши този на звездния "Покажи ми луната", съобщи Асошиейтед прес.

Доминацията на "Аз, проклетникът 4" не е изненада. Франчайзът на "Юнивърсал" и "Илуминейшън" добави приходи от 44,7 милиона щатски долара и изведе филма до позиции над 200 милиона щатски долара, сочат данни от студиото от неделя. Голямата изненада настъпи по-надолу в боксофис класацията на Северна Америка, където хорърът "Лонглегс" регистрира двойно повече приходи от дебюта на романтичната комедия "Покажи ми луната" с участието на Скарлет Йохансон и Чанинг Тейтъм.

Историята за сериен убиец "Лонглегс" с участието на Майка Монро и Никълъс Кейдж събра 22,6 милиона щатски долара приходи от 2510 киносалона. Това е най-добрият дебют за разпространителите от "Неон" (прочули се

Към Вагнер трябва да се посегне, след като си натрупал повече опит. Това е като висшата лига във футбола, като формула 1 при състезателните коли или тежката категория при спорта. 

Това казва баритонът Веселин Михайлов. На Вагнеровия фестивал в Софийската опера (13-23 юни) той дебютира като Вотан в „Рейнско злато“.  

„Вагнер не е за всеки. Тук се иска не само психическа, но и физическа подготовка за актьора. Вагнер много пъти казва, че неговите произведения не са опера, а музикална драма. Така че актьорът на сцената трябва да е наистина подготвен“, допълва Михайлов. 

В „Рейнско злато“ той  не слиза от сцената в продължение на два часа. „Само този факт – физически да съм във фабулата, концентриран през цялото време, и тази отговорност, показва, че не е леко. От

Днес жителите на Берковица отбелязват 174 години от рождението на патриарха на българската литература Иван Вазов.

Представители на сдружение "Народни будители" в града се събраха тази сутрин пред къщата - музей "Иван Вазов". Членовете на сдружението слушаха беседа за Вазов, след което разгледаха изложбата "Величковият род". 

Тази година по повод Вазовите дни в града, които се отбелязват ежегодно около рождения ден на патриарха на българската литература, бяха организирани две културни прояви - Изложба „Величковият род“ и „Уредник за един ден“.

Вазов е живял, работил и творил в Берковица в периода от 7 март 1879 година до 18 септември 1880 година. Като млад, но вече известен поет, Иван Вазов пристига в града, за да поеме поста председател на окръжния съд. По това време той създава едни от най-силните си творби – стихотворенията „На Ком“ и „Малини“, поемата „

Камерният състав на Симфоничния оркестър на Баварското радио гостува за първи път в България в рамките на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Той ще изнесе концерт тази вечер във Фестивалния и конгресен център във Варна. 

Концертмайстор и диригент на състава е Радослав Шулц. Солист ще бъде Адриан Йотикер, който ще изпълни Концерт за пиано и оркестър №2 от Фредерик Шопен. В програмата е и „Смъртта и момичето” за струнен оркестър от Шуберт/Малер. Франц Шуберт пише квартета през тежката за него 1824-а, когато разбира, че е сериозно болен. Драматизмът му по-късно привлича Малер да му даде оркестров прочит, който започва да се изпълнява след смъртта на композитора.

Гостуването на оркестъра от Мюнхен във Варна се осъществява с финансовата подкрепа на Фонда за подпомагане на музикални проекти на професионални музиканти и ансамбли в чужбина на Гьоте-институ

Изложбата „Тих диалог“ представя произведения на японските артисти Какуко Ишии, Ичиро Мацуо, Мицуру Куроки, Тору Курита и Джьонг Муун.

Откриването е на 4 септември в пространството на „Триъгълна кула на Сердика“, на Регионалния исторически музей, съобщават организаторите.

По думите им експозицията ще бъде открита от представител на посолството на Япония и в присъствието на авторите. Събитието е част от есенното издание на „София хартиен арт фест“ и 35-ите „Дни на японската култура в България“.

Всеки от авторите показва характерна за него медия, като произведенията са специално създадени за пространството на „Триъгълна кула на Сердика“. „Тих диалог“ е впечатляваща и интригуваща експозиция, чертаеща огромното разнообразие на различни направления в съвременното японско изкуство“, коменти

Според будистката традиция Лумбини е родното място на Буда и през 1997 г. ЮНЕСКО го включи в списъка на световното културно наследство.

Експерти на организацията препоръчаха то да бъде включено в списъка на застрашените обекти, посочвайки влошаването на негови "ключови характеристики" и "тревожно състояние на опазване". 

Спектакълът „Децата на времето“ на група „Кикимора“, Николо Коцев и Русенската филхармония ще бъдат специалната музикална изненада по време на 12-ото издание на фестивала „Огненият Дунав“ в Тутракан. Това съобщи кметът д-р Димитър Стефанов. Събитието е насрочено за 27 юли, а на сцената ще се качат още група „Дрийм тийм“, Жана Бергендорф и Теодор Койчинов.

Фестивалът ще бъде открит на 24 юли с балетната гала „Танцова фантазия“ с участието на Държавната опера – Русе и балетната школа „Марина Змеева“ от Бургас.

На следващия ден зрителите ще могат да видят спектакъла „Фолклорна приказка“ на Капански ансамбъл – Разград.

Вечерта на 26 юли е озаглавена „Звезден прах над Дунав“ и в нея участие ще вземат трио „Вива“, Тони Димитрова и братя Аргирови.

В програмата са включени и много спортно-развлекателни игри, символично преплуване на река Дунав, воден слалом, н

Сдружение "Будерга" от град Ел Баяд в Алжир взе участие в 4-я Международен театрален фестивал за монодрама за жени в Ливан, посветен на темата за "Борбената жена“, каза ръководителят на културното сдружение Ахмед Хишам Канди, цитиран от алжирската новинарска агенция АПС.

Актьорът Канди заяви пред АПС, че сдружението е участвало във фестивала, състоял се в ливанския град Триполи по инициатива на Сдружението за драматично изкуство ТИРО (TIRO), с пиеса, наречена „Ел Муташарида“ („Скитникът“), режисирана от него, с Тахри Фатиха в главната роля.

Канди ръководи и работилница за овладяване на театрални техники на 1 и 2 юни в Националния театър на Ливан в град Тир. В театъра в Тир също имаше представление на пиесата „Муташарида“.

Сдружение "Будерга" участва в много международни театрални събития и гордо представя Алжир и печели различни награди и отличия.

(

Невероятните импресионисти от колекцията на музея "Лангмат" в Баден - десетки произведения на творци като Реноар, Сезан, Моне и Дега, гостуват на "Фондация Ермитаж" в Лозана, Швейцария, предаде АФП.

"Никога не бях виждал картините в тази светлина", казва с удивление Маркус Стегман, директор на "Лангмат", предоставил десетки творби за изложба, която ще продължи до ноември. 
       
Повечето от произведенията - сред които много специални творби като "Плитката" на Реноар или "Гола жена" на Дега, никога не са напускали пашкула на вилата "Лангмат", недалеч от Цюрих в Северна Швейцария, с нейното осветление от кристални полилеи и прозорци с решетки.

Картината на Реноар, изобразяваща жена с плитка, е една от най-разпознаваемите му творби и е известна също като "Мона Лиза на Лангмат".

Във "Фондация Ермитаж" широките еркери на вилата от 19

През лятото всяка седмица има музикален фестивал някъде из Обединеното кралство.

В някои части на света обаче няма възможности за танцуване с приятели насред някое поле, с бира в ръка и с припяване към музика на живо.

Именно на такова място Дуа Липа и баща Дукаджин Липа искаха да променят това, като поставиха началото на фестивала „Съни Хил“ в родния си град Прищина, Косово – част на света, където малко международни творци са правили турнета.

„Искам да променя реториката на това как хората мислят за Косово и за това, че то е разкъсвано от война“, каза Дуа по-рано тази година. „Когато живеех в Косово, никой от изпълнителите, които исках да видя, не идваше там“.

Дуа е родена в Обединеното кралство, но се премества в Прищина като дете, след като войната в края на 1990-те години причинява над 10 000 жертви, докато Косово се бори за независимост от Сърбия.<

Изложба на финалистите от конкурса Most е представена в галерия Vivacom Art Hall на ул. „Оборище“ 5 в София. Творбите на петимата финалисти от седмото издание на конкурса за съвременно изкуство може да бъдат разгледани до днес, съобщават домакините на експозицията.

„Most е конкурс за български творци, който им дава възможност за нови изяви и професионална реализация на локално и международно ниво. И тази година в инициативата се включиха голям брой български художници“, казват от екипа. Петимата финалисти са Габриела Йорданова, Ваня Дудоленска (VADU), Веселин Симеонов (Bеско), Ивона Иванова и Момчил Григоров.

Габриела Йорданова завършва Национална гимназия по приложни изкуства „Св. Лука“ гр. София – Специалност „Аранжиране и пространствен дизайн“, а през 2014 г. Югозападен университет „Неофит Рилски“ гр. Благоевград – Специалност – „Педагогика на обучението по изобрази

Басанта Махарджан, непалски експерт по обекта и будизма, каза, че Непал "напълно е пренебрегнал" предишните предложения и предупреждения на ЮНЕСКО.

"Сега Непал има последен шанс да поправи грешките си", каза той след обявяването на решението. "Лумбини е важен не само за Непал или за будистите, но и за света и непалските власти трябва незабавно да направят подобрения", добави експертът.

Включването на даден обект в списъка има за цел по-скоро да мобилизира международната подкрепа за усилията за опазване, отколкото да бъде наказателен акт. В крайна сметка обаче то може да доведе до изваждането му от престижния списък на ЮНЕСКО, който понастоящем наброява над 50 обекта. 

При вземането на решението да даде повече време на Непал по време на 46-ата си сесия, Комитетът за световно наследство отбеляза продължаващите усилия на азиатската страна за опазването на обекта. 

Комитетът даде на Непал срок до 1 февруари 2025 г. да представи нов доклад за състоянието на опазване и каза, че въпросът ще бъде разгледан отново на годишната сесия през 2025 г. 

Делегацията на Непал даде уверение, че е поела ангажимент за "пълното изпълнение" на препоръките, направени от експертите на ЮНЕСКО, които са инспектирали обекта. 

Според ЮНЕСКО Сидхарта Гаутама Буда е роден в прочутите градини на Лумбини през 623 г. пр.н.е., въпреки че експертите не са единодушни по отношение на точната дата на раждането му.

Мястото бързо се превръща в обект за поклонение. 

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
500-години история: Театър на сенките „Карагьозис“
Започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Русенската опера представя премиерно "Севилският бръснар"
Иван Пазламачев подрежда първа самостоятелна изложба
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Калейдоскоп
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Творчески отражения
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.